BİST

1.392,91

%0.09

Dolar

8,4381

%-0.21

Euro

10,0365

%-0.32

Altın

492,2390

%-1.00

Türk Futbolu İçin Acı Bir Gün
Spor - 20.04.2018 11:27
Dün Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final maçında Türk futboluna yakışmayan olaylar yaşandı.

Fenerbahçeli taraftarların sahaya cisimler fırlatmasından ötürü maç durdu ve tatil edildi.

Maçın başrolünde, yaralanan, dikiş atılan, hastaneye kaldırılan teknik direktör Şenol Güneş vardı.

Türkiye'nin önemli değerlerinden biri olan Şenol Güneş'e Fenerbahçeli taraftarları tarafından çirkin bir saldırı düzenlendi.

Oynanan Fenerbahçe - Beşiktaş maçında çıkan olayları değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, "Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e yapılan saldırı kabul edilemez, şiddetle kınıyorum. Bu futbolun dostluğuna uyan bir şey değildir. Şenol Güneş'e de çok geçmiş olsun diyorum." ifadelerini kullandı.


Şenol Güneş: "CANIM DEĞİL İÇİM ACIYOR"

"Bu bir milat olmalı... Benim Malatya ile maçım var. Beşiktaş taraftarı sahaya bir kağıt dahi atsa futbolcularımı 'Oynamıyorum' diyerek kenara gelmeliyiz. Geçmişteki taşları bir kenara bırakmamız lazım. Trabzonspor'a şöyle olmuş, Fenerbahçe böyleymiş, Beşiktaş ve Galatasaray bunu yapmış gibi sözlerin artık geride kalması lazım... Olanlar bana ve bize değil, Türk futboluna... Medyası, antrenörü, oyuncusu, futbolun bütün aktörleri bir araya gelip, ivedilikle bu soruna çare bulmamız lazım. Canım değil ama içim acıyor."Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Şenol Güneş'i ziyaret ettikten sonra önemli açıklamalarda bulundu.

"TÜRK SPORU İÇİN ÜZÜCÜ BİR GÜN"

"Çok üzücü bir gün Türk sporu için... Bu derbiler, Fenerbahçe - Beşiktaş derbileri gergin geçiyor. Benzeri bizim statta da oynandı, kırmızı kartlar oldu ama bizde böyle şeyler olmadı. Güvenlik zaafiyeti bu. Fenerbahçe'nin iç işleri bizi ilgilendirmez. Dünya üçüncüsü hocaya bunların yapılması çok çirkin. Oyuncular hakeme soruyor, 'girelim mi koridora' diye giriyor oyuncular. Personele özel güvenlik saldırıyor. Üzülüyoruz. Ligde de güzel bir yarışma var, zevkini çıkaracağımıza bu gibi şeylerle kamuoyu futboldan soğutuluyor. Mesele düzgün taraftarları statlara çekebilmek. Bizim bunu yapabildiğimizi düşünüyorum. Hocamızın durumu iyi. Oyunculuk zamanında travma geçirdiği için MR'a aldık ama durumu iyi. Biz oraya futbol için gittik çok üzüntülüyüz. Takımımız da Ümraniye'ye geçiyor. Artık bundan sonrası TFF'nin vereceği karar. Fenerbahçe'den kimse aramadı konuşmadık. Şenol hoca bu gece kalacak hastanede. Taraftarlar da geliyor buraya ama burası hastane, burada canıyla uğraşıyor insanlar, taraftarlar gelmesin lütfen.

Hukuken ne olacağını bilmiyorum. TFF, talimatları gereği neyse onu yapacaktır. Sadece Yıldırım başkanla konuştum, 'geçmiş olsun' dedi. Federasyondaki insanlar da üzüntülüdür. Ülkenin verdiği imaj bu olmamalı.

Polemik-kavga ortamı yaratmak istemiyorum. Biz kulübümüzü iyi bir şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu camialar 100 yıldır var. Kan savaşı da değil, Afrin'e de gitmiyoruz, top oynanıyor, maç oynuyoruz, kazanan kaybeden olacak, bizim bakmamız gereken bu.

Ben Ümraniye'de maçı izliyordum, çok vakıf değilim, konuşulanları bilmiyorum. Oyuncular 'Girelim mi diye sorduk, onun üzerine girdik' dediler. Hocanın başına koltuk atılmış, o dakikadan sonra normal maç oynanması mümkün değil. Talimatlar da açık zaten."Fenerbahçe Olayın Senaryo Olduğunu Öne Sürdü

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım olayın senaryo olduğunu resmi internet sitesinden yazılan bir yazıyla duyurdu.

İşte O Yazı:

“Bugün tüm Türkiye’nin gözleri önünde stadımızda adeta 3 Temmuz olaylarının devamı niteliğinde yeni bir senaryo devreye sokuldu. En ufak saha olayının “maç tatili” için sebep olarak arandığı bir operasyona alet edilmekten Fenerbahçe camiası adına utanç duyuyorum. Volkan Demirel’e kapı kolu, kaldırım taşı, bıçak atıldığında bu hakemler neredeydi? Hasan Çetinkaya’nın Vodafone Arena’da kafasına taş isabet ettiğinde; Mehmet Topal’a gol sevinci sırasında tehlikeli madde fırlatıldığında maç neden tatil edilmedi?

Finale giden yolda; 10 kişi kalmış rakibe karşı, tüm psikolojik ve fiziksel üstünlük lehimizeyken, bu yapılan kurgu yüz kızartıcı bir utanç tablosudur!

Bütün uyarılara rağmen, tm destek talebine rağmen, herhangi bir yardımın sağlanmaması; sahaya yabancı maddelerin atılması, bunun bir senaryo olduğunu açık ve net şekilde ortaya koymaktadır.

Finale kalmanın şampiyonluğa olan motivasyon ve inancı sağlayacağından zerre şüphe yokken, bunları yapanlara Fenerbahçe taraftarı demek hakarettir, densizliktir! Daha önce de dikkat çektiğim gibi; bir süredir, özellikle sosyal medya aracılığıyla taraftar görünümlü troller üzerinden başlayan bu kirli oyunun ikinci perdesine bugün stadımızda geçilmiştir. Her şeyin ötesinde, ikazlara rağmen herhangi bir müdahalenin gerçekleşmemesi; farklı bir akıl oyunu olduğunun altını çizmekte, her şeyi apaçık ortaya koymaktadır.

Fenerbahçe’nin başarısız olması için her türlü aşağılık, kirli kumpası yapabilecek bir oluşumun varlığına bugün stadımızda şahit olduk!

Bugün yaşanan olayları asil, kahraman ve sağduyulu Fenerbahçe taraftarına mâl etmek; bu manipülasyona alet olmak, yürütülmekte olan algı operasyonun bir parçası olmaktan başka bir şey değildir.

Fenerbahçe yine karanlık birtakım ellerin devreye girmesiyle kaosa sürüklenmeye çalışılmaktadır. Fenerbahçe, üzerinde oyun oynanacak bir kulüp değildir. Daha önce bu tarz oyunlara nasıl izin vermediysek, yine aynı duruşu, dimdik sergileyeceğiz. Bu böyle bilinsin.

Bütün yaşananların farkında olduğumuzu, oynanan senaryoyu bütün çıplaklığıyla ortaya koyacağımızı kamuoyuyla paylaşırız…”