BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
Mükerrem Kemertaş'ı Kaybettik
Gündem - 31.03.2018 09:08
TRT Sanatçısı Mükerrem Kemertaş bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz ay gırtlak kanseri teşhisiyle İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan 80 yaşındaki Usta Ses, son zamanlarında yeme ve içme konusunda ise çok ciddi sıkıntılar çektiği ve midesine ameliyatla tüp takıldığı biliniyordu.


Mükerrem Kemertaş Kimdir?

1938 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Mükerrem Kemertaş, müzik yaşamına Erzurum Halk Oyunları Derneği'nin Türk Halk Müziği çalışmasına katılarak başladı. ilk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar Hırtızlı Hafız Celal, Çığılı İzzet, Celal Güzelses gibi ustaları yakınen dinleyebilme fırsatı buldu.

1960 yılında Erzurum Radyosu'nun açılması ve devamında 1961'de Doğudan Sesler Korosu'nun kurulmasıyla birlikte Seyfettin Sığmaz, Hulusi Seven, Fikret Tosuner ve Suat Işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev aldı.

daha sonra, 1966 yılında açılan "kadrolu ses sanatçısı" sınavını kazanarak, Erzurum Radyosu'nda Ali Canlı, Mustafa Geceyatmaz, Kemal Karasüleymanoğlu, Fikret Karahan ve Talip Özkan'ın şefliğinde Yurttan Sesler Korosu'nda çalışmaya başladı.

İstanbul Radyosu THM Müdürü Nida Tüfekçi'nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu'nda, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Ahmet Yamacı, Yücel Paşmakçı'nın nezaretinde görevine devam etti.

1985 yılında İzmir Radyosu'na naklen atanan Mükerrem Kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.

2004 yılında TRT’den emekli olan Mükerrem Kemertaş, sanat hayatı boyunca sayısız türkü ve uzun havanın tanınıp sevilmesine emsalsiz sesi ile katkı sağladı." Milli Vicdan Oluşumu Olarak Değerli Sanatçımız Mükerrem Kemertaş'a Allah'tan Rahmet, Sevenlerine Baş Sağlığı Diliyoruz"
 • 12:40

  İstanbul'un Fethinin 567. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

 • 10:40

  Kardeş Ülke Azerbaycan'ın Cumhuriyet Günü Kutlu Olsun

 • 14:15

  Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun

 • 12:57

  Nene Hatun'un Vefatının 65. Yıldönümü

 • 13:24

  Çerkes Soykırımı ve Sürgününün Yıl Dönümü

 • 10:06

  Milli Vicdan Oluşumu Kurucusu Emrullah Önalan Bugün Aras TV Ekranlarında

 • 12:36

  Türkiye'de İlk Üniversite Haftası Erzurum'da Yapıldı

 • 10:51

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

 • 13:23

  Tümamiral Cihat Yaycı İstifa Etti!

 • 12:56

  Kırım Sürgünü ve Soykırımının 76. Yıl Dönümü