BİST

Dolar

Euro

Altın

Yeni Zelanda Saldırısı, Ayasofya ve Düşündürdükleri
16.03.2019 13:49
Yeni Zelanda'da yapılan hain saldırıyı kınıyor ve lanetliyorum.

Yapılanın masum olmadığı aşikar. Sadece saldırganın da planladığı bir saldırı değil. Üzerine ince hesaplar yapılarak planlanmış bir provakatif saldırı ve TÜRKİYE DIŞ siyasetini değiştirme / yalnızlaştırma eylemidir.

Özellikle dikkat edilmesi gereken iki husus vardır:

BİRİNCİSİ, saldırganın kullanmış olduğu silah üzerindeki kodlar ( ki bunlar tarih boyunca bizlerden almış oldukları büyük yenilgilerin ve hezimetlerin kuyruk acısıdır);

İKİNCİSİ ise yine saldırganın sanal medya hesabında paylaştığı bildiri ve bildiri içerisinde özellikle değindiği AYASOFYA ve ERDOĞAN.

Bu her iki maddeyi detaylıca incelediğimizde karışımıza ülkemizin izlemiş olduğu siyaseti bulandırma ve Rusya ile arasını açma planlarının olduğu ayan beyan ortadadır.

Neden mi?

Çünkü dış siyasette özellikle ABD-Avrupa kartına karşı, Rusya-Çin kartını oynayan Türkiye, birileri tarafından bu bağlamda yalnızlaştırılmak istenmektedir.

Bunu da AYASOFYA ile yapmak istemektedirler. Çünkü AYASOFYA, Ortodoks Hıristiyanlığı için mühimdir. Bu da Rusya, Rum ve Balkanlar demektir. ABD ve İsrail ile karşı karşıya olduğumuz bir süreçte Rusya ve Balkan ülkelerini de karşımıza almak, zamanlama ve yapılan hamle açısından yanlış olur. Katolik-Protestan birlikleri karşımızdayken, şimdilik siyasi ortağımız olan Ortodoksları da karşımıza almanın yanlış hamle olacağı kanaatindeyim.

Ani reflekslere kapılmadan, yapılan hamleleri anlayıp, "neyin" amaçlandığına odaklanıp, yapılmak istenenin "ne" olduğunu bilmek zorundayız. Camii ve müslümana yapılan bu saldırı, bizleri galeyana getirmemelidir. Ama aklî selim bir tavırla duruş sergilenmelidir elbette.

Saldırganın bildirisinde bahse konu olan AYASOFYA ile yapılmak istenen; Ülkemizin Rusya ile birlik olup, ABD'ye karşı yapmış olduğu yıpratıcı hamlelerin kuyruk acısını dindirmeye çalışan ABD'nin Rusya ile aramızı açma hamleleri olarak görüyorum.

Saldırgan bir maşa, kukla ve tetikçidir. Aslolan, kuklayı oynatan perde ardındaki büyük eli görebilmek ve ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışmaktır. İşte bunu anlayabilirsek eğer, dünya dengesi üzerinde ve özellikle bölgemizde oynanan siyasi santranç oyununda şahı mat eden hamleler yapabiliriz.

Devlet, duygusallıkla değil zamanlaması iyi ayarlanmış doğru hamlelerle yönetilir. Elbette ki AYASOFYA DAVASI mühimdir. Ezan sesine hasret secdelerde gözyaşlarına susuzdur biliyorum. Lâkin zamanı gelmeden hatta bu yapılan saldırıya karşı Ayasofya'yı ileriye sürmek izlemiş olduğumuz siyasi strateji bakımından ülkemizi zor duruma sokar kanaatindeyim.

İşte bunun için tahkik ve tetkikimizi iyi yapmak zorundayız.

Tekraren saldırıda vefat eden kardeşlerime rahmet diliyorum.

Ülkemiz üzerine oyun kuranların da tarumar olması için dua ediyorum...