BİST

1.785,53

%0,51

Dolar

12,7456

%3,04

Euro

14,4216

%2,95

Altın

735,4320

%3,14

Ümmet ve Hilâfet
14.12.2017 10:19
Ümmet ve Hilâfet

Genel manada çok kullanılan bu iki kavram kanaatimce tam olarak anlaşılmış değildir. Dillerden düşmeyen bu kavramlar sloganlaşmış kalıplar içerisinde amacını ifade etmeyen manalarca tahrif edilmektedir.

ÜMMET: Bütün Müslümanları temsil eden ÜST KİMLİKTİR. İçerisinde ki bütün alt kimlikleri sahip oldukları özellik, güzellik ve zenginlikle kabul eder ve bütün bu farklılıkların İslam ruhuyla yoğrulmasını ister. Siyasi, sosyal, kültürel ve coğrafi bütün zenginliklerin İslami daire içerisinde yaşanmasını destekler. Fakat bütün bu zenginlikleri tek tipe indirip bir özellikte sunmaya çalışmak, İslami düşüncenin dünya görüşünü anlayamamaktır. Özellikle ÜMMET COĞRAFYASINI bir sınır içerisinde tek devlet hâline getirmeye çalışanlar, altını çizerek söylediğimiz bu cümlenin muhatabıdırlar.

Ümmeti bir devlet halinde birleştirmeye çalışanlar, niyetleri halis olsa bile göle maya çalmaktan başka iş yapmamaktadırlar. Böyle bir görüş veya düşünce ütopyadan başka bir şey değildir. Ki İslam tarihi boyunca da böyle bir şeyin olduğu görülmüş değildir. Bugünden sonra olsa bile devam ettirilmesi asla mümkün olmayan bir gayrettir.

Bundan dolayı bu meseleyi ütopik düşüncelerle ve israf edilen beyhude bir çabayla zayi etmektense, bu mesele ilmi ve fikri sahada çok iyi analiz edilmeli ve sağlam temeller üzerinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Nedir bu sağlam temel? Bu temel elbette ki birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla oluşturulan GÜÇ BİRLİĞİDİR. Bu, bir sınır dahilinde ve bir devlet şeklinde değil de çok sağlam ve sıkı ekonomi, siyasi ve askeri bağlarla teşkilatlanabilmiş merkezi güç birliğidir.

Şimdi bu merkezi güç birliğini açacak olursak bu merkez HİLAFET MÜESSESESİDİR. Peki nedir bu halifelik müessesesi? Çok geniş ve kapsamlı bir mesele olmasından dolayı olsa gerek her devirde tartışmalara ve çatışmalara neden olması. Altını çizerek şunu haykırmak istiyorum: HİLÂFET, DİNİ MÜESSESE DEĞİL SİYASİ MÜESSESEDİR. İşte asıl anlaşılmazlık da bu ayrımdadır.

Müslümanın kurmuş olduğu DEVLET ne kadar kuvvetli olursa merkezi güç birliği yani HİLÂFET de o derece etkilidir.