BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
Tövbe İlacı
16.10.2020 13:29
“De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Allah bütün günahları bağışlar. O, bağışlayan, esirgeyendir.” (Zümer 53)

Zümer 54 ve 55’te ise Rabbimiz şu tavsiyede bulunmuştur: “Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize dönün, O’na teslim olun, sonra size yardım edilmez. Siz farkında olmadan, ansızın başınıza azap gelmezden önce, Rabbinizden size indirilenin en güzeline (Kuran’a) tâbi olun.”

Müslüman olduğumuz halde günah söz söyleyip ve günah eylemlerde bulunmaktan azade değiliz. Fakat bizi maddi ve manevi olarak çürüten günahlarımızdan kurtulmamız mümkündür. Kuran’da bu müjde çeşitli ayetlerde tekrarlanmıştır. İşlediği yahut işlemeye devam ettiği günahlardan dolayı kişinin ümitsizliğe kapılması, Allah teâlânın rahmetinden umut kesmesi, imanın değil, inkârın göstergesidir.

Neden böyledir? Çünkü Rabbimiz, ele aldığımız ayette, ‘Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları affeder; o, gafur ve rahimdir,’ buyurmaktadır. Elli dört ve elli beşinci ayetlerde ise tövbenin nasıl olması gerektiği öğretilmiştir: İşlenen günahlara artık bir daha dönmemek üzere pişmanlık göstermek ve Kuran’ın emirlerine uygun bir hayatı yaşamaya başlamak.

Günahın büyüklüğüne değil Rabbimizin rahmetinin sonsuzluğuna bakmalıdır. İman sahiplerinden Yaratıcıya karşı yüksek bir sevgi ve saygı hissiyle dolu olmakla birlikte, korku ve ümit içinde, ilahi huzurnda durmaları ve sabretmeleri istenmiştir. Rabbimiz bu psikilojiyle huzurunda el açan hiçbir kulunu geri çevirmeyecektir.

Sonuç: Günahsız insan olamaz; ancak günahları bir yaşama şekli haline getirmek kişinin aleyhine büyüyen ölümcül bir gaflettir.Rabbimizin bizden beklediği gönderdiği hidayet rehberi Kuran’a yüzümüzü kalbimizle birlikte dönmemizdir.Bu gerçekleştiği an kişi cehalet ve küfür karanlığından çıkmış, hidayet yolunu bulmuş olacaktır. Tövbe ile birlikte utanılan hayat artık geride kalmıştır; Rabbimiz, işlediği günahlarına pişman olmuş ve Kuran’a dönüp emir ve yasaklara uygun bir hayat yaşamaya başlamış kulunu elbette manevi rütbesi paşalık olan bir mertebeye yükseltmiştir. Rabbinin merhametine, şefkatine sığınıp günahlarına tövbe ederek Kuranî hayata rücu eden cennet ehline selam olsun.

M. Talât Uzunyaylalı
 • 12:22

  Kültürün Başkenti KAŞGAR

 • 12:47

  Suudi Arabistan'dan Türk Mallarına Boykot Çağrısı

 • 11:40

  Hatay'da Yangın!

 • 12:32

  Milli Vicdan Üyesi Hakkı Öznur Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu'nu Anma Etkinliğinde Konuştu

 • 12:12

  Milli Vicdan İlmî Düşünce Platformu Sözcüsü Emrullah Önalan MG TV'de Önemli Açıklamalarda Bulundu

 • 11:19

  3 Ekim Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Günü

 • 15:05

  Milli Vicdan Oluşumu'ndan Ermenistan'ı Kınama Mesajı

 • 14:36

  Azerbaycan'ın Ermenistan'la Olan Büyük Çatışması

 • 13:31

  DÜSODER'den Basın Açıklaması

 • 09:55

  Bakü'nün Kurtuluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun