BİST

Dolar

Euro

Altın

Kümbetli Köyüne Çöplük Yapmak
29.04.2019 09:07
KÜMBETLİ KÖYÜNE ’’ÇÖPLÜK’’ YAPMAK

Kümbetli Köyü Kars’ın merkezine 10 km uzaklıkta bir köydür. Nüfusu ve büyüklüğü ile dikkat çeken ve öne çıkmış bir köyümüzdür. Uzun zamandır hem köy sakinlerini hem de dışarıda yaşayan köylülerimizi kaygılandıran ve üzen bir mesele bulunmaktadır. Bu mesele köye kurulmak istenen çöp arıtma tesisi meselesidir.

Fakat Kümbetli köyünde yaşayan yedi yaşındaki çocuktan tutun da 70-80 yaşındaki insanlara varıncaya kadar halkın tamamı bu çöp arıtma tesisinin köye kurulmasını istemiyor. İstememekle de yetinmeyip şiddetle karşı çıkıyorlar. Tüm bu gerçeklere ve karşı çıkışlara rağmen bahse konu çöp arıtma tesisi şayet köyümüze kurulursa bunun adı despotluk olur. Bunun adı zorbalık olur. Oysa yöneticiler hata yapabilirler fakat devlet despot değildir. Devlet zorba da değildir.
Merkez Kümbetli Köyü Kars’ın en büyük köylerinden birisidir belki de en büyüğüdür. Bununla birlikte kimliği ve demografik yapısı herkesçe bilinmektedir. Kümbetli Köyüne çöp arıtma tesisi, köylülerimize göre de ’’çöplük’’ kurdurmak isteyenler, acaba Kümbetli Köyü üzerinden belli bir kesime aba altından sopa mı göstermek istiyorlar ya da niyetleri bir mesaj vermek midir ? Bunlar kafamızı kurcalayan ve cevaba muhtaç sorulardır.

Kars’ın toplamda 382 köyü bulunmaktadır. Yetkililer bu köylerin içinden bula bula Kümbetli Köyünü mü bulmuşlardır? Kümbetli Köyünün seçilme sebebi nedir ? Bizler Kümbetli Köyüne kurulmasını istemediğimiz çöp arıtma tesisinin başka bir köye ya da köyün yakınına kurulmasını da istemiyoruz elbette. Fakat bu yanlıştan da bir an önce dönülmesini istiyoruz.

Çöp arıtma tesisinin yapılması planlanan yeri, mezarlığa, su deposuna ve yerleşim alanlarına çok yakındır. Onun için bu projeye herkesten önce o mezarlıkta medfun ölülerimiz ve köyümüzün Şehitleri rıza göstermeyeceklerdir.

Farz-ı muhal bu arıtma tesisi kurulursa, çöplerin taşınması ve diğer işlemler esnasında köyde ve köyün çevresinde, köy halkına rahatsızlık verecek derecede
sinek, böcek, kötü koku, temizlik ve sağlık problemleri yaşanacağı muhakkaktır.

Hiç kimse demokrasiyi, vatandaşın rutin olarak birkaç yılda bir sandık başına giderek sadece oy kullanmasından ibaret sanmamalıdır. Demokrasi, en yalın anlatımla ’’halk iradesi’’ demektir. Kümbetli Köyü halkı demokrasinin bir gereği olarak ve demokratik bir hak olarak iradesini ortaya koymuştur. Ve köyümüze yapılması planlanan çöp arıtma tesisini kesinlikle istememektedir.

Devlet ricalinin de net olarak beyan edilen bir halk iradesine kayıtsız kalmayacaklarına inanıyoruz. Gereğini yaparak Merkez Kümbetli Köyü halkını daha fazla üzmeyeceklerini ümit ediyoruz.

O halde sözümüz ve çağrımız devletimizin yönetim yetkisini elinde bulunduran hükümete olacaktır. Daha doğrusu hükümetin Kars’taki temsilcilerine olacaktır. Gelin Merkez Kümbetli Köyüne çöp arıtma tesisi kurulması planını, aklı selimle bir kez daha gözden geçirin. Ve yanlış hesabın Bağdat’tan dönmesine nazire yaparcasına, müjdeli haberi köyümüze ulaştırın ve baştan sona yanlış olan bu karardan vaz geçin. Böylelikle Köyüm çöp olmasın, Kümbetli çöplük Olmasın.

ONUR ERSANÇMIŞ
Kars Ülkü Ocakları Eski İl Başkanı