BİST

Dolar

Euro

Altın

Başbuğ; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’yi Niçin Bu Kadar Kızdırdı?
14.02.2018 14:49
Bir dizi ziyaret için Adıyaman’a giden E. Orgeneral (E. Genelkurmay Başkanı) İlker Başbuğ, TSK’nin Afrin’e yaptığı Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili değerlendirmelerde bulunuyor.
Bu değerlendirmeleri baştan sona okuduğunuzda-dinlediğinizde; ne devletimizin politikalarına, ne de bugüne kadar Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın açıklamalarına aykırı bir durum söz konusu değil.
Tam aksine, genel olarak bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını destekleyici, teyit edici mahiyette bir değerlendirme yapılmıştır.
Erdoğan’ın, bu değerlendirmelerin tamamını okuduğunda öfkesinin yersiz olduğuna kanaat edeceğine hiç şüphe yoktur.

Zaten itiraz edilen bir tek nokta var, o da Başbuğ’un birlik- beraberlik mesajı vermek maksadıyla ifade ettiği şu sözler:
"Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil.”
Bu sözler için de en fazla; “maksadını aşan bir ifade” denilerek geçiştirilebilirdi.
Üstelik kanaatimce bu sözlerden illa birileri gocunacaksa, CHP ve sözcüleri olabilirdi. Çünkü günlerdir; “Harekâtı seçim malzemesi olarak kullanacaksınız, Afrin’e girmeyin” gibi sözlerle bas- bas bağıran CHP sözcüleri değil miydi?
Kaldı ki o ifadeler genel bir değerlendirme çerçevesinde düşünülebilir. Bir partiyi ya da grubu hedef aldığı nasıl iddia ediliyor anlamadım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "( İlker Başbuğ'un Afrin siyasete alet edilmesin' açıklaması) Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanından, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Siyasete alet edildiğini neye dayanarak söylüyor? Gerekli cevabını alacak. Asla da bunu böyle konuşmasını tasvip etmemiz mümkün değil, yazıklar olsun" diyor.
Doğrusu bu tür açıklamalar beni korkutuyor, milleti korkutuyor!... İçinde eleştiri bile olmayan, sadece yapılan bir sağduyu çağrısına dahi böylesine hiddetle karşılık vermek insanları nasıl ürkütmesin ki?

Muhakkak ki, Zeytin Dalı Harekâtı’nın yapılması en az Kıbrıs Barış Harekâtı kadar, hatta Türkiye’nin güvenliği açısından ondan dahi elzem olan bir durumdu.
Eğer birileri; “AK Parti iktidarı, bu harekâtı oy devşirmek için yapıyor” derse, o kişilere en hafif deyimle; “Art niyetli- kötü niyetli, ne saçmalıyorsun” denilebilir.
Bu tür saçmalıklar; Milletin birlik ve beraberliğini zedeler, askerin moralini bozar, Türkiye’ye zarar verir.
Kıbrıs Barış Harekâtı’nı; CHP- MSP Koalisyonu oy devşirmek için mi yaptı?
Evet, son zamanlarda CHP’nin Afrin’le ilgili açıklamaları hiç hoş değildir.
TSK, inşallah muzaffer olacaktır ve Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin’i teröristlerden temizleyecek, bilahare Mümbic ve Fırat’ın doğusuna sıra gelecektir.
Kimse korkmasın AK Parti kazanacak diye…
Türkiye kazanacaktır, Türkiye kazanınca herkes kazanacaktır, hainler hariç…

Bir de Bahçeli’nin açıklamaları var ki, kale almak mümkün değil. Başbuğ’un yaptığı o genel değerlendirmeyi, hadi iktidar ve muhalefet kendi üstüne aldı diyelim, sen niçin gocunuyorsun da öyle sert açıklamalar yapıyorsun?
Bir kaşık suda fırtınalar kopartmanın anlamı yoktur.