BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
Allah'ın Egemenliği ve Milletin Egemenliği
21.04.2020 18:54
Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışının 100. Yıldönümünü Kutlarken

ALLAH’IN EGEMENLİĞİ VE MİLLETİN EGEMENLİĞİ
Mehmet Mutluoğlu

Allah’ın egemenliği ile milletin egemenliğini karıştırmamak gerekir.

Külli irade sahibi olan Allah CC. insana da cüz’i irade ve hür bir şekilde seçme hakkı yani ihtiyar vermiştir.
İnsan ve millet bu hür iradesini Allah’ın emirlerine uygun kullanırsa; Hz.insan olur cennet ve Cemal’e kavuşur.
Eğer insanın kendisine verilen hür cüz’i iradeyi yâni ihtiyarını şeytanın ve nefsinin emrinde kullanırsa o zaman aşağıların aşağısına düşer cehennemi hak etmiş olur.

İmtihanın sırrı da burada değil midir?

Dolayisiyle insanın cüzi iradesini kullanması ve milletin egemenlik hakkına sahip olması Allah’ın insana ve millete vermiş olduğu bir imkandır.

Milletimiz, düşman istilası altında olduğu o en netemeli yıllarda kuvva i milliye ruhu ile 23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir araya gelmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün
kaymakamlıklara, valiliklere askeri erkana ve bütün halka gönderdiği emirle bütün camilerde Kur’an-ı Kerim hatim edilmesi ve Buhari şerif okunmasını emretmiştir.

23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara Hacı Bayram Camii’nde hatmi şerif tamamlanmış ,Buhari şerif okunmuş; dualar yapılarak, kurbanlar kesilerek tekbir sesleriyle çatısında Inna fettahna leke fethan mubina muhakkak ki Allah size apaçık bir fetih müjdeler ayeti yazılı olan ilk meclis binası dualarla açılmıştır.

İlk meclisin açılış duasını yapan Rıfat Börekçi’nin yanında o zaman Ankara Elmadağ Camisi imamı olan ve Müftü Rıfat Börekçi’nin bir çok fetvada kendisine tanıştığı dedem Kutrioğlu Ahmet Efendi Ahmet Mutluoğlu da o duada hazır bulunmuştur. (Resimde Önde sarıklı olan bulunan Rıfat Börekçi’nin arkasında sağda bulunan sarıklı dedem Kutri Ahmet efendi;Ahmet Mutluoğlu’dur.)

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 100. yıl dönümü aynı ruh ve aynı heyecanla ve daha nice yıllara ulaşmalıdır.
Yine bir hafta önceden camilerimizde Kur’an-ı Kerim hatim edilmeli, Buhari Şerif okunmalı ve 23 Nisan günü bu hatimler ve Buhari Şeriflerin okunması tamamlanarak tekbirlerle bayram yapılmalıdır.

Milli mücadeleyi büyük bir başarıyla yöneten Ve zaferle taçlandıran 23 Nisan 1921 Birinci Gazi meclisin Değerli Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Meclisin bütün azalarını rahmetle, minnetle, şükranla yâd ederim.

Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümünde Türkiye’nin birinci meselesinin mevcut meclisimizin; gerçekten Gazi Meclisimizin ruhuna uygun bir şekilde Gazi Milletimiz tarafından yeniden düzenlenmesi olmalıdır.
Meclisimiz; siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal alanda yurdumuzu dünyanın en ma’mur,en medeni, en müreffeh ülkeleri seviyesine çıkarmak; yurdumuzu bir Muhteşem Türkiye yapmak üzere Yeniden Milli Mücadele ruhuyla çalışabilmelidir.

Bugün Gazi ve asil Milletimize düşen büyük görev ve sorumluk; bu ruha sahip Yeniden Milli Mücadelecileri göreve getirmek olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nız kutlu olsun diyor; selam ve saygılar sunuyorum.
 • 09:55

  Bakü'nün Kurtuluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun

 • 13:01

  Soylu'dan Anayasa Mahkemesi Başkanı'na Tepki: Bisikletinle İşe Git Gel Bakalım

 • 10:29

  9 Eylül İzmir'in Kurtuluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

 • 13:18

  Prof. Dr. Haluk Duman'dan Liverimin Kaytanı Türküsü

 • 13:13

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den Yunanistan'a Karşı Türkiye'ye Destek

 • 12:11

  Erzurum'da Eğitimin Yükselen Değeri Çözüm Eğitim Kurumları

 • 11:47

  Vefat ve Başsağlığı

 • 09:50

  2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Uzaktan Eğitimle Başladı

 • 09:31

  Kısa Çalışma Ödeneği 2 Ay Daha Uzatıldı

 • 09:08

  Milli Vicdan Üyesi Ufuk Ünal'dan Almanca Anlaşılır Eğitim Kanalı