BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
İnsan Hakları İhlali Bağlamında Doğu Türkistan Konferansı
Gündem - 29.01.2019 14:28
Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği'nin düzenlediği 'İNSAN HAKLARI İHLALİ BAĞLAMINDA DOĞU TÜRKİSTAN' konferansı İbrahim Erkal Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Erzurum Uluslararası öğrenci Derneği Başkanı Ergün Halis açılış konuşmasında Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneğinin 5 yıldır faaliyetlerinin sürdüğünün temel hedeflerinin İslam coğrafyasının çok farklı ülkelerinden ilim yolunda hicret eden kardeşlerimizin öncelikle sağlıklı bir şekilde memleketimizde ilmi çalışmalarını maddi ve manevi sıkıntılarını gidererek yapmaları şuurlu bir İslam ufkuyla kendi memleketlerine dönmeleri için çabaladıklarını ifade etti. Ülkemizde 203 ülkeden Erzurum da ise 90 ülkeden 3000'e yakın misafir öğrenci olduğunu ve dünyadaki 5 milyon uluslararası öğrenci bulunduğunu söyleyerek bu sayının gün geçtikçe artacağını belirtti. Halis bu programı düzenlenmelerinde ki öncelikli konunun genel de Doğu Türkistan özelde ise Doğu Türkistanlı öğrenci kardeşlerimizin uğradıkları zulümleri toplumla paylaşma orada yaşananlara bir bakış açısı oluşturmak olduğunu belirterek Doğu Türkistanlı misafir öğrenci kardeşlerimizin sürgünler yaşadığını ve bu kardeşlerimize sahip çıkıp çözüm üreten yeni adımların atılması gerektiğini hatırlatarak sözlerini Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy un Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem şiiriyle tamamladı.

Konuşmalarının ardından Doğu Türkistan hakkında kısa bir sinevizyon gösterisi seyredildi.

İstanbul'da bulunan DOĞU TÜRKİSTAN MAARİF VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Genel Sekreteri ABDULAHAD ABDURAHMAN iştirak etti. Konferansa Erzurum'daki Uluslararası öğrencilerin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşları ve derneklerden katılım sağlandı. 32 yıldır Türkiye'de ikamet etmekte olan Abdulahad Abdurahman konuşmasında Doğu Türkistan'ın zenginliklerinden, stratejik ve jeopolitik öneminden, Doğu Türkistan'da yaşadığı dönemde gördükleri yaşadıkları ve tecrübe ettiği olayların yanı sıra Çin zulmünden ve tanık olduğu olayları anlattı. Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalinde en önemli sebebin yer altı zenginlikleri olduğu ve Çin'in dışarı açılan kapısının Doğu Türkistan olduğunu özellikle vurguladı ve Çinde bulunan 162 çeşit madenin 122 tanesinin Doğu Türkistan'da bulunduğu bilgilerini verdi. Çin'in dışa açılan kapısının Doğu Türkistan'ı saf dışı edip bu zenginliklere egemen olmak istemesi ve İpek yolu projesinin tek sahibi olmak istemesinin önemli sebepler arasında yer aldığını belirtti. Bilinenlerin yanı sıra farklı bilgiler vermesi sebebi ile son derece verimli geçen ve beğeni toplayan bir konferans gerçekleştirilmiş oldu.

ABDULAHAD ABDURAHMAN son olarak 'ZENGİNLİĞİMİZ BAŞIMIZA BELA GETİRDİ SANIRIM' dedi ve 'HER GECENİN BİR GÜNDÜZÜ VARDIR BİZLER DE İNSANLARIMIZI MAARİF VAKFI OLARAK GELECEĞE HAZIRLAMAK ZORUNDAYIZ.' diyerek sözlerini bitirdi.

Millî Vicdan Platformu Başkanı Emrullah ÖNALAN, Er Vak Başkanı Erdal Güzel ve Alperen Ocaklarından gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleşen konferansa katılanlar konuşmacı Maarif vakfı Genel sekreteri Abdulahad Abdurahman Bey'e sorular yönelttiler.

Abdulahad Bey verdiği cevaplarla Çin hükümetinin yapmış olduğu zulmü tüm çıplaklığı ile bir kez daha teyit etti.

Konferans toplu çekilen fotoğraflar ile sona erdi.
 • 13:18

  Milli Vicdan Üyesi Lütfü Şehsuvaroğlu'dan Su Savaşları, Su Barışı,Türkiye Sulama Raporu, Su ve Toprak Yönetimi

 • 10:21

  Malatya'da Deprem!

 • 09:40

  İsmail Enver Paşa'nın Ölüm Yıl Dönümü

 • 09:13

  2. Organize Sanayi Bölgesi Erzurum'un Umudu

 • 09:02

  Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

 • 13:18

  BBP'li 2 Belediye Başkanı Partiden İstifa Etti

 • 10:13

  23 Temmuz Erzurum Kongresi'nin Yıl Dönümü

 • 09:48

  Vefat ve Taziye

 • 14:56

  Kıbrıs Barış Harekatı'nın Yıl Dönümü

 • 13:09

  Milli Vicdani Bakış Oluşumu Üyesi Ekonomist Ahmet Özkan Bey'den Kripto Paralar Üzerine Önemli Bilgiler