BİST

1.385,61

%-0.45

Dolar

8,6270

%0.00

Euro

10,1227

%0.05

Altın

492,1580

%-0.02

ERVAK'TAN GÜZEL BİR KÜLTÜR HİZMETİ
Gündem - 09.11.2017 10:36
Erzurum’un kalkınması ve gelişmesi konusunda projeler üretip yol haritaları çizen ERVAK, şehrin kadim kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde yaptığı çalışmalarla göz dolduruyor.

Kurulduğu günden beri Tabyaların tanıtımında önemli rol üstlenen ERVAK, “ AZİZİYE, MECİDİYE TABYALARI VE TABYALARDA YAZILI DESTAN” isimli yeni bir kitap ile şehrin kültürüne bir katkı daha sağladı.

ERVAK Yayınları arasında çıkartılan kitabın, Erzurumlu Emk. Alb. Sabri Topdağı tarafından kaleme alındığını ifade eden Er-Vak Bşk. Erdal Güzel ,tabyaları ve Aziziye savaşını anlatan bu eseri 9 Kasım Tabyalar Yürüyüşünde ücretsiz olarak dağıtacaklarını belirtti.

9 Kasım 1877 günü “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez” diyen Erzurum halkının kıyama kalkıp, tabyalara bir gül bahçesine girer gibi koşarak ordusuna yardım etmesini ve zaferin kazanılmasında büyük rol oynamasını tarihteki ender olaylardan biri olarak değerlendiren Güzel, Nene Hatun’un efsaneleştiği bu destanın, ordu- millet dayanışmasının en güzel örneklerinden biri olduğunu ve Dadaşların millî şuurunu yansıttığını vurguladı.

İlim adamlarının tarihi, “ Milletin geçmişteki varlığı, onun mirası, bu güne kalan hatırası” olarak tarif ettiklerini söyleyen Güzel, Bu tanım çerçevesinde “ Aziziye Savaşı” ve tabyalar değerlendirildiğinde tarihin kendilerine bir takım sorumluluklar yüklediğini hatırlatarak Erzurum Kalkınma Vakfının bu sorumluluk bilinciyle çalıştığını ifade etti.

Erzurum Kalkınma Vakfı’nın bu sorumluluk bilinciyle uzun yıllardan beri Aziziye Savaşı’nı ve tabyaları hep gündemde tuttuğunu, azim ve sabırla sürdürmüş olduğu çalışmalarla , tabyaların tanıtımı ve Aziziye Destanı’nın unutulmaması yönünde çok önemli adımların atılmasına öncülük ettiğini vurgulayan Güzel, Dadaşların millî hassasiyetini gösteren Aziziye Savaşı’nın farklı yönlerden incelenip gelecek nesillere aktarılmasının tarihî bir görev olduğunun altını çizerek bu düşünce doğrultusunda Erzurumlu Emk. Tüm. Gen. Vehbi Kocagüney’in “ ERZURUM KALESİ VE SAVAŞLARI” ve “AZİZİYE TABYASI SAVAŞLARI” isimli iki kitabını Er-Vak Yayınları arasında çıkarttıklarını bu yılda aynı konuyla ilgili olarak Emk. Top. Alb. Sabri Topdağı’nın hazırlamış olduğu “ AZİZİYE, MECİDİYE TABYALARI VE TABYALARDA YAZILI DESTAN ” isimli kitabı Er-Vak Yayınları arasında çıkararak Erzurum kültür mirasına kazandırdıklarını ve kitabı geleneksel hale getirilmiş olan 9 Kasım Tabyalar Yürüyüşünde ücretsiz olarak dağıtmayı amaçladıklarını belirterek 11 Kasım da yapılacak kutlu yürüyüşe tüm Erzurumluları davet etti...""Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel ve Emeği Geçen Herkese Milli Vicdan Oluşumu Olarak Başarı ve Tebrik Dileklerimizi Sunuyoruz.""