BİST

Dolar

Euro

Altın

Gündem
Doğu Türkistanlılar Ankara'da Çin’i Protesto Etti
Gündem - 07.02.2018 09:13
Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türkleri Ankara’da toplanarak Çin’i protesto etti. 5 Şubat 1997'de Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 200 Uygur Türk’ü için yaklaşık 2 bin Doğu Türkistanlı vatandaş Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Başkent Ankara’da Çin’i protesto etti.

Türkiye’nin 4 tarafından gelip Ankara Kocatepe Camii’nde kıldıkları öğle namazından sonra Çin Büyükelçiliğine yürümek isteyen grup polis engeline takıldı. Grup başkanı ile görüşen polis memuru, “OHAL nedeni ile bu tür eylemler yasak. Fakat hassas bir konu olduğu için size burada bir alan ayrıldı ve bu bölümden başka yere geçişinize izin verilmeyecektir” dedi. Grubun başkanı ise sakin olamadı ve grubu kontrol edemeyeceğini dile getirdi.

“Biz Doğu Türkistanlılar Devletimizin Lafını Bir Emir Telaki Ederiz”

Polis engeline takılan grup, “Bizi gerekirse öldürün veya hapse atın ama biz o Büyükelçiliğe yürüyeceğiz” diyerek bir türlü sakinleşmemesi üzerine, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve gruba öncülük yapan Seyit Tümtürk’ü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu telefon ile aradı ve sakin olmalarını istedi. Bunun üzerine Tümtürk, “Biz Doğu Türkistanlılar devletimizin lafını bir emir telaki ederiz” dedi ve ayrılan alanda basın açıklamalarını gerçekleştirip buradan ayrılacaklarını söyledi.

Kendilerine Kuğulu Park içinde ayrılan bölümde basın açıklamasını gerçekleştiren Tümtürk, “Müslüman Uygur Türkleri Çin kominist yönetimi tarafından ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek bizim namus ve iffetlerimizi tarumar ediyor. 1949 yılından beri işgal edilen Doğu Türkistan’da uluslararası hukuk ihlallerinin adeta cilve yapıyor. Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor. Muhammed Salih Doğu Türkistanlıların dini uleması. İslam’ın şerefi, izzeti ve Kuran-ı Kerimi Uygur Türkçesine çeviren büyük bir İslam alimi Salih’in geçen ay hapse atıldı ve geçen hafta vefat ettiğini öğrendik. Cenazesi dahi henüz teslim edilmedi. Çin, Afrin’de PKK/PYD saflarında kahraman Türk ordumuz ile savaşmakta” dedi.
“Doğu Türkistanlılar adeta ortaçağ karanlığını yaşamakta” Doğu Türkistan’ın, dünyanın en dinsiz en faşist ve en ahlaksız milletinin elinde adeta yok olmakla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Tümtürk, “Doğu Türkistanlılar, Çin kominist devletinin karanlık zindanlarında adeta ortaçağ karanlığını yaşamakta. Ne Müslüman alemi, nede insanlık alemi hiç kimse Doğu Türkistanlılara sahip çıkmamakta. Bugün Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, İslam İşbirliği ve uluslararası teşkilatlar Çin’in menfaati ve Çin’in imtiyazını gerekçe göstererek 35 milyon Müslüman Doğu Türkistanlının katliamına Çin ile ortak olmuştur” şeklinde konuştu.
 • 13:24

  Ayasofya'nın Cami Olmasının Önü Açıldı

 • 13:12

  Düşünce Dergisi 10. Sayısı Çıktı!..

 • 10:52

  Vefat ve Başsağlığı

 • 11:16

  Erzurum Barosu'nun Çoklu Baro Sistemi Hakkında Basın Açıklaması

 • 08:22

  Milli Vicdani Bakış Kurucusu Emrullah Önalan - Koronavirüs Pandemisi ve Ekonomi (Aras TV)

 • 12:39

  Babalar Gününüz Kutlu Olsun

 • 13:14

  LGS ve YKS Sınavlarında Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

 • 12:41

  Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz'ın Şehadetinin Yıl Dönümü

 • 12:09

  Üyelerimizden Ekonomi ve Sibernetik Uzmanı Ahmet Özkan Ekonomi Üzerine Önemli Konulara Değindi

 • 11:21

  Türk Edebiyatının Önemli İsmi Cengiz Aytmatov'un Ölüm Yıl Dönümü