BİST

Dolar

Euro

Altın

D. Mehmet Doğan'a Fahri Doktora Ünvanı
Gündem - 27.12.2017 11:05
Yazarlar Birliği Onursal Başkanı, Yazar ve Edebiyatçı D. Mehmet Doğan'a Fahri Doktora ünvanı verildi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) tarafından Türk düşünce ve edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı D. Mehmet Doğan'a fahri doktora ünvanı verildi.

Üniversitenin Esenboğa Merkez Külliyesi'nde düzenlenen törene akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, "Milli dil ve kültür alanında sayısız eserler vermiş, ömrünü bu alana vakfetmiş sayın Mehmet Doğan'a kendi misyonu doğrultusunda yaptığı çalışmalardan dolayı, bu çalışmaları gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemiş olan üniversitemizin senatosu böyle bir unvanı vermeyi uygun bulmuştur." dedi.

Rektör Doğan, bu ödül için geç kalındığını ama Doğan'a fahri doktora unvanını ilk takdim eden üniversite oldukları için de mutluluk duyduklarını dile getirdi.

D. Mehmet Doğan fahri doktora verilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

Üniversitelerin dil konusunda ciddi problemler yaşadığını ifade eden Doğan, "Dilimiz üzerinde yapılan operasyonun hala artçı sarsıntılarını ortadan kaldırabilmiş değiliz. Zengin söz dağarcığına sahip bin yıllık dilimizi bir kenara bırakıp daha dar bir lügat ile yolumuza devam etmeye çalıştık. Bu da ciddi hasarlara yol açtı. Bilhassa üniversite öğretiminde terminoloji konusunda hocalarımızın hala bir karara varamadıklarını, uzlaşamadıklarını ve her üniversitede, her hocanın farklı terminoloji kullandığını görüyoruz. Bu belirsizlik ortamında da Batı dillerinden gelen bir terminoloji üniversitelerimizde yaygınlaşıyor." diye konuştu.

Batı dillerindeki terminolojilerin üniversitelerde yaygınlaşmasının önce tıp alanında başladığını, ardından ziraat, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında kullanıldığını, bugün ilahiyat fakültelerine de sirayet ettiğini belirten Doğan, bu konunun çözülmesi gereken önemli bir mesele olduğunun altını çizdi.

Doğan, fahri doktora unvanını takdim eden rektöre ve öğretim üyelerine teşekkür etti.