BİST

1.460,86

%0.29

Dolar

8,3550

%-0.47

Euro

10,1090

%-0.53

Altın

499,8930

%-1.35

Boğazlıyan Kaymakamı Millî Şehit Kemal Bey'in Ölüm Yıl Dönümü
Gündem - 10.04.2019 14:59
100 yıl önce bugün "ermeni soykırımı" iftirasıyla işgalci itilaf devletlerine yaranmak, ermeni komitelerinin azgın intikam hislerini tatmin etmek için Damat Ferit ve Nemrut Mustafa Paşa eliyle Beyazıt Meydanı'nda asılarak idam edilen milli şehit Kemal Bey...

1918 yazında, Boğazlıyan'daki görevi sırasında tehcire tabi tutulan ahalinin mallarının yağmalanıp gayrimenkullerinin talan edilmesine müsaade verdiği ve olaylar sırasında tedbirsiz davrandığı gerekçesiyle yargılandı. Fakat Yozgat'ta görülen dava Kemal Bey'e beraat kararı verdi. Bundan sonra da Konya'ya tayin edilip 1918 sonunda tutuklanana kadar bu görevini sürdürdü.
ralık 1918'de Mondros Ateşkesi sonrasında tutuklandığı zaman, birkaç ay evvele kadar devletin en kritik makamlarındaki bürokratları ve ordunun en yüksek mevkilerindeki paşaları yanında gördü. İttihat ve Terakki hükumeti dağılmıştı. İtilaf Devletleri ise savaş suçlusu adı altında, adı duyulmuş birçok ismi tutukluyorlardı.
Tutuklanan Kemal Bey yargılandı ve idam kararı alındı..


Kemal Bey'in asılmadan önce en son söyledikleri:

"- Sevgili vatandaşlarım! ben bir türk me'muruyum. Aldığım emri yerine getirdim. vazîfemi yaptığıma vicdânım emîndir. Sizlere yemîn ederim ki ben mâsumum, son sözüm bugün de budur, yarın da budur. Ecnebî devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adâlet buna diyorlarsa, kahrolsun böyle adâlet."

ve vasiyeti:
"merhûm sevgili oğlum adnan'ın medfûn bulunduğu Kadıköy Kuşdili çayırındaki kabristanda yavrumun yanında gömülmemi diliyorum. Teyzem ve kardeşim kadıköyü'nde sâkindirler. Teyzemin adresi mühürdar caddesinde 67 numaralı hânedir, adı ismet hanım'dır. Defin masrafı teyzeme tevdî buyurulmalıdır. Kabir taşım, hamîyetli türk ve müslüman kardeşlerim tarafından dikilmeli ve üstüne, şöyle yazılmalıdır: "millet ve memleket uğrunda şehid olan Boğazlıyan Kaymakamı Kemâl'in Rûhuna Fâtihâ". Zevcem Hatîce'ye, yavrularım müzehher ve müşerref'e muâvenet edilmesini, yavrularımın tahsil ve terbiyesine ihtimâm buyurulmasını vatandaşlarımdan beklerim. Babam, karamürsel âşâr memur-ı sâbıkı ârif bey de âcizdir. Kardeşim münir de kimsesizdir. Bunlara da muâvenet olunursa memnûn olurum. Türk milleti ebedîyen yaşayacak, müslümanlık aslâ zevâl bulmayacaktır. Allah millet ve memlekete zevâl vermesin. fertler ölür, millet yaşar. İnşâallah türk milleti ebedîyete kadar yaşayacaktır.


"" Milli Vicdan Oluşumu olarak Milli Şehidimiz Kemal Bey'e Allah'tan Rahmet Diliyoruz.. ""