BİST

0,00

%0,00

Dolar

0,00

%0,00

Euro

0,00

%0,00

Altın

0,00

%0,00

Gündem
Soçi'de Yapılan Suriye Zirvesi
Dünya - 23.11.2017 12:07
Rusya'nın Soçi kentinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleşen üçlü zirvede Suriye konusu görüşüldü..

Soçi görüşmesi öncesi üç ülkenin dışişleri bakanları, Suriye hükümeti ile Suriyeli muhalifleri bir araya getirecek Suriye Ulusal Kongresi planlarını tasarlamak için 19 Kasım'da Antalya'da toplandı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dışişleri bakanlarının yaptığı Suriye'yle ilgili üçlü görüşmeyi faydalı gördüğünü söyledi ve tarafların 'kilit meselelerde uzlaşıya vardığını' kaydetti.

Üçlü Soçi'deki görüşme sonrası ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

Devlet başkanları, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini teyit etmiş, bahsi geçen gerginliği azaltma, bölgelerin tesis edilmesi ve Suriye ihtilafının çözümüne yönelik hiçbir siyasi girişimin Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne hiçbir suretle halel getiremeyeceğini vurgulamışlardır.


Guardian Gazetesi Diplomasi Muhabiri Patrick Wintour'un haberinde "Putin, İran ve Türkiye'ye, Suriye'nin yeniden inşasına yönelik tartışmalara katılma çağrısında bulundu" yazısı yer aldı.
Ayrıca Cumhurbaşkanı R.T. ERDOĞAN ile ilgili şu cümlelere yer verdi:

"Ancak gelecekte herkesi zor bir dönem bekliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Kürtlerinin Ulusal Diyalog Kongresi'nden dışlanmaları gerektiğinde ısrarcı. Suriye Kürtlerinin, Türkiye'nin 'terörist' olarak nitelendirdiği Türkiye'deki Kürt gruplarla bağlantılı olduklarını söylüyor. Oysa Kürtler, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin parçası olarak IŞİD'in yenilgiye uğratılmasında etkili oldular."

"Erdoğan geçmişte bölünmüş Suriye muhalefetinin en önemli destekçilerindendi. Şimdi ise öncelikle Türkiye'nin sınırındaki Kürt tehdidine odaklanmış durumda."

"İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Suriye'nin kuzeydoğusundaki Amerikan askerlerine atıfla, Şam yönetiminin davet etmediği yabancı birliklerin ülkede kalmasının 'kabul edilemez'"


Suriye'de Seçim Yapılacak!

Devlet başkanları, Suriyelilere, ülkelerinin birliğini yeniden tesis etmelerinde Suriye halkının desteğini alacak bir anayasayla sonuçlanmak üzere Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir süreç ve katılmaya ehil tüm Suriyelilerin BM'nin uygun şekilde gözetimi altında oy kullanacağı serbest ve adil seçimler vasıtasıyla ihtilafa siyasi çözüm bulmalarında yardımcı olmak hususunda mutabık kalmışlardır.
 • 13:39

  Hapisteki Hizbullah Üyeleri Tahliye Edildi

 • 13:20

  Nene Hatun'u Ölüm Yıl Dönümünde Rahmetle Anıyoruz

 • 13:12

  Al Jazeera TV Erdoğan'ı Dikdatör İlan Etti

 • 12:58

  Mehmet Ali Şahin: Keşke O Tabloda HDP'nin Genel Başkanı Da Olsaydı

 • 17:01

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

 • 16:30

  Milli Vicdan Üyelerinden Prof. Dr. Orhan Arslan Pazar Günü Hilal TV'de

 • 14:50

  Kırım Sürgünü ve Soykırımının 75. Yıl Dönümü

 • 14:08

  İmparator ve Altın Tohum Hikayesi

 • 16:25

  Cumhurbaşkanlığı Yetkilisinden Sayın Öcalan Çıkışı

 • 00:02

  YSK'dan CHP ve İyi Parti'nin İtirazına Ret