Gündem
Yükseköğretimdeki Gelişmeler
09.11.2017 18:14
Eğitim-öğretimin farklı kademelerinde hemen hemen her kesimi ilgilendiren değişiklikler oluyor. Eğitimde değişim ve dönüşüm ihtiyaç olarak karşımıza çıkmakta. Nitekim Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim eğitim-öğretimde çok ciddi bir dönüşüme girmemiz lazımdır.”

Eğitim ile ilgili gelişmeleri özellikle yükseköğretimde olanları yakında izlemeye çalışıyorum. Daha önce bu köşedeki yazılarımda teknoloji transfer ofisi kurulması (bk. 14 Eylül 2017), devlet üniversitelerinin yurtdışında akademik birimler ve sosyal tesisler kurabilmesi ile ilgili değişikliklere (bk. 5 Eylül 2017) dikkat çekmiştim…

YÜKSEKÖĞRETİMDE GELİŞMELER

Elbette bu önemli değişiklere başkaları da eklendi… Şöyle ki Yükseköğretim Kanunu’nda bu yıl ek maddelerle önemli değişiklikler gerçekleşti. 2547 Sayılı Kanuna 17 Nisan 2017’den beri 9 yeni ek madde eklendi. Bu yenilikleri kısaca sizlerle paylaşacağım:

Ücretli araştırma izni: Devlet yükseköğretim kurumlarının fiilen altı yıl çalışan öğretim üyelerine, yurt içinde ve yurt dışında alanıyla ilgili Ar-Ge niteliğinde çalışmak üzere bir yıl süreyle ücretli izin verilebilecek. Bu haktan öğretim üyeleri asgari altı yıl süreyle bir devlet yükseköğretim kurumunda görev yaptıktan sonra ikinci kez yararlanabilecek.

Doktora sonrası araştırmacı istihdamı: Devlet yükseköğretim kurumlarının uygulama ve araştırma merkezlerinde, araştırma enstitülerinde sadece Ar-Ge faaliyetlerinde yardımcı olmak üzere en fazla üç yıl süre sözleşmeli olarak doktora sonrası araştırmacı istihdam edilebilecek.

Yükseköğretim Kalite Kurulu: Yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idari hizmetlerinin kalite düzeylerine ilişkin ulusal ve uluslararası kalite standartlarına göre değerlendirmeler yapmak üzere Yükseköğretim Kalite Kurulu kurulmuştur.

Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu: Yükseköğretim alanındaki istihdam odaklı politikaların geliştirilmesi ve yeni açılacak eğitim programları ve kontenjanların planlanmasına yönelik süreçlerde görüş ve öneride bulunmak üzere Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu kurulmuştur. Bu kurul YÖK Başkanı başkanlığında, ilgili bakanlıklarda görevlendirilecek genel müdür seviyesinde yedi üyeden oluşmaktadır.

Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu: Meslek yüksekokulları ve programların açılması, standartların belirlenmesi, mevcut programların geliştirilmesi vb. önerilerde bulunmak üzere bir kurul kurulmuştur.

Araştırma görevlisi istihdamı: Yükseköğretim kurumları araştırma görevlisi kadrolarına atamalar 2547 sayılın kanunun 50/d kapsamına göre (geçici kadro diye de okuyabilirsiniz) yapılacak. Bu kapsamda atananlardan doktora eğitimlerini tamamlayanların en fazla %20’si eğitimlerini tamamladıkları kurumların yardımcı doçent kadrolarına atanabilecek. Bu kapsamda atanamayanlar ise, doktora eğitimini tamamladıkları kurumların öğretim üyesi kadrolarına atanabilmeleri için en az bir eğitim-öğretim yılı yurt içinde veya yurt dışında farklı bir yükseköğretim kurumunda çalışma şartı getirildi… Farklı üniversitelerde çalışma şartı olumlu bir gelişmedir…

YÜKSEKÖĞRETİMDE SON TARTIŞMALAR

Son günlerde YÖK doçentliğe yükseltme ile ilgili çalışmalar başlatmış ve üniversitelerden konu ile ilgili görüşlerini istemiştir. Doçentlik akademik hayatın en önemli aşamalarından biridir. Cari mevzuata göre doçentlik unvanı ile bir akademisyen daimi öğretim üyesi statüsüne sahip olur. Bu bir akademisyen için önemli bir durumdur. Nasıl bir sonuç çıkacağını bilmemekle birlikte süreç sonunda doçentlik unvanının üniversite dışında akademisyen olmayanlarca kullanılması önlenmelidir. Yurtdışında unvanların denkliği hassas olunması gereken bir başka konudur. Diğer bir hususta yurt dışında olan bilim insanlarının Türk üniversitelerine kazandırılması için (tersine beyin göçü) yeni düzenlemeler de mutlaka yer verilmelidir...

Yükseköğretime tartışılan konulardan biri de “Yükseköğretime geçiş” çerçevesinde olmaktadır. Gelecek hafta eğitim kademeleri arasındaki geçişi değerlendirmek üzere sağlıcakla kalınız…
 • 16:26

  Piyasa Uçuyor!

 • 16:05

  Nene Hatun'un Vefatının 63. yılı

 • 13:00

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

 • 16:07

  Sosyal Terör ve Ekonomide Sosyal Devlet İlkesi

 • 15:35

  Palandöken Koşu Grubu Efsane Olma Yolunda

 • 10:42

  Başsağlığı Mesajı

 • 15:09

  Türkiye'de Ulusal Yas İlan Edildi

 • 15:06

  Gazze'de Terör

 • 15:07

  Selçuklu Vakfı Yılın Ödülleri Sahiplerini Buldu

 • 14:53

  "Milletimiz 'Tamam' derse çekiliriz"