Gündem
Dijital Paraya Mı Geçiyoruz?
04.11.2017 11:40
Dünya gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden dijital paralar geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası’nın da gündemine girdi. Sayısal teknolojileri ve yansımalarını tanımak için bakıyoruz ki Merkez Bankası bir çalışma grubu oluşturulmuştu. Aşama aşama yapılan açıklamalar sonrası bu çalışma grubu ilk olarak BDDK, SPK ve Hazine Başkanlığı ile kuruldu ve önümüzdeki günlerde bu çalışma grubuna Maliye Bakanlığı da katılacak.

Dijital kripto paraların neye hizmet ettiğini görmek için iki yüz yıllık bankacılık tarihini dikkatlice gözden geçirmek gerekir. Görülecektir ki devletlerin politikalarını aslında bankaların belirlediği gerçeğidir.

Mevcut uygulanan borca dayalı para sisteminde bütün devletler borçlandırılarak seçilen hükümetler bağımlı hale getiriliyor. Ülkeler arasında suni çatışmalarla her iki tarafı da sistem kurucular sömürürler. Bu dijital para da, çöken BDPS yerine yeni bir sistem kurmadır. Reklamlarının yapılması, yetkin ağızlara taşınması, izlenen bu genel politikaların; devletlere, milletimize kurgulanmış sinsi bir biçimde adım adım büyük tezgahın işleyişidir. Geliştirdikleri kontrolsüz yeni bir borçlanma yöntemidir.

Türk Elektronik Para bankası kurularak dijital paranın alt yapısı hazırlanmıştır. Kendi parası olmayan devletimiz, yoksa elektronik para üretimini de özel bir şirkete mi devrediyor? Bu durumda artık bütün kontrol, gerçekte olmayan ama onların var saydıkları dijital paralarla yapılacak. Emek, hizmet mal ve zenginlikler bu var sayım olan sanal/dijital para kabulü ile sömürülecek.

Madem öyle, dijital parayı devletimiz kontrol etsin. Bunun önündeki engel nedir? Bu yeni dijital parayı kimin üzerinden kimler yaratıyor? Biraz araştırdığımızda karşımıza özel bir şirket olan Merkez Bankasının tarihsel çizgisi geliyor. TURK Elektronik Para A.Ş. 27 Haziran 2013 tarihli 6493 sayılı kanun ve ilgili kanunun; 27 Haziran 2014 tarihli Yönetmelik ve Tebliğ kapsamında, faaliyet göstermek adına 05.08.2014 tarihinde kurulmuş, 27.08.2015 tarihinde faaliyet iznini ilk alan iki firmadan biri olmuştur.

TURK ELEKTRONİK BANK dijital para, Özel bir holdingin. Turuncu Holding AŞ. Holding incelendiğinde yönetimlerdeki kişiler ve paylar hemen dikkati çekiyor. %98 pay soy ismi aynı iki kişinin olup % 2 pay ise diğerlerinin. Konuyla ilgili çıkartılan yasa; düzenleyici ve denetleyici kamu otoritesi vasfıyla, parayı devlet kontrol edecek şekilde olmalıydı. O zaman bu ayakta alkışlanırdı. Geçte kalınmış değildir. Bu yasa tekrar gündeme getirilerek değiştirilmelidir. Selam ve dua ile.
 • 15:25

  Regaip Kandili Mübarek Olsun

 • 16:06

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ölüm Yıl Dönümünde Tüm Şehitlerimize Mevlid

 • 14:21

  Türk Bayramı Nevruz Kutlu Olsun!

 • 17:27

  Kılıçdaroğlu: "Dayısı Olan Çıkıyor"

 • 17:40

  Afrin Kontrol Altında

 • 13:09

  Çanakkale Zaferinin 103. Yıl Dönümü

 • 13:24

  Dini Düşünce Sorunları ve Çözüm Yolları

 • 13:17

  Mete Gündoğan'dan II.Abdulhamid Yorumu

 • 18:12

  Rusya ile İngiltere Arasındaki Ajan Krizi

 • 17:58

  Ünlü Fizik Profesörü Stephen Hawking Hayatını Kaybetti